Language
Blanking Panel | 1U Blanking Panels - Tool Less Blank Rack Panels - 10 Pack
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Blanking Panel |
|---|---|
| UPC | 065030870443 |
| Compatible Rack Height | 1U |
| Manufacturer Number | BLANKP10 |
| Warranty | 5 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | BLANKP10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 1U Blanking Panels - Tool Less Blank Rack Panels - 10 Pack |
| Marketing Information | This 10-pack of 1U blanking panels can help you to dramatically improve the appearance and airflow of your EIA-310 compliant 19 in. server rack. Professional look These blank rack panels create a clean and professional look by covering empty rack spaces and visible cables, for a more organized server room. Tool-less installation For fast and easy installation, these rack blanks feature a tool-less design that latches onto a standard 19 in. server rack, saving you time and hassle. Improve airflow The filler panels feature a solid design that helps guide airflow down the back of your rack-mounted equipment, rather than through unused units of rack space. This helps expel any operating heat from your rack-mounted equipment, to keep it running at optimal temperatures. Each of the blanking panels that are included with BLANKP10 is backed by a 5-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support. |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | Blanking Panel |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Compatible Rack Height | 1U |
| Height | 1.20" (30.48 mm) |
| Width | 1.70" (43.18 mm) |
| Depth | 19" (482.60 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.70 oz (104.89 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | 1U panels mount to any EIA-310 compliant 19 in. server rack |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/blankp10_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/blankp10_rohs.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| REACH free of SVHC | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |