Language
Blanking Panel | 2U Rack Blank Panel for 19in Server Racks and Cabinets
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Blanking Panel |
|---|---|
| UPC | 065030837651 |
| Compatible Rack Height | 2U |
| Manufacturer Number | BLANKB2 |
| Warranty | More than 10 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | BLANKB2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 2U Rack Blank Panel for 19in Server Racks and Cabinets |
| Marketing Information | The BLANKB2 2U Rack Blank Panel for 19in Server Racks and Cabinets is designed to EIA RS-310-C specifications and fits all 19" standard server racks and cabinets. Ideal for improving airflow within the rack by covering the unused spaces, the filler panel/blank panel is constructed of cold-rolled steel and features a black powder coated finish that matches most industry standard black server cabinets and racks. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Blanking Panel |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Powder Coated Black |
| Product Material | SPCC |
| Compatible Rack Height | 2U |
| Height | 3.46" (87.88 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.06 lb (479.90 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |