Language
Carrying Case - Sleeve | Targus | Strata II
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Carrying Case |
|---|---|
| Style | Sleeve |
| UPC | 092636321185 |
| Maximum Screen Size Supported | Between 16 and < 17 in |
| Application/Usage | Accessories, Notebook |
| Carrying Options | Handle |
| Closure Type | Zipper |
| Manufacturer Number | TSS937 |
| Warranty | More than 25 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | TSS937 |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Brand Name | Targus |
| Product Line | Strata II |
| Product Model | TSS937 |
| Product Name | 15.6" Strata II Sleeve with Handles |
| Marketing Information | Always on the go? Carry your laptop in the 15.6" Strata II Sleeve with Handles. It has a slim design, but plenty of room for essentials in its front zippered pocket. It's also easy to carry with convenient handles or slip it into another bag. Inside, your device will be cradled within a plush interior which will help protect it from scuffs and scratches, which is great for 2-in-1 devices where the screen is exposed. Crafted with lightweight materials and soft-touch leatherette accents, the Strata II Sleeve has a modern design that'll take you from subway to boardroom. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Information | |
| Style | Sleeve |
| Carrying Options | Handle |
| Maximum Screen Size Supported | 16" |
| Closure Type | Zipper |
| Protection Level | Good |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Charcoal |
| Product Material | Leatherette |
| Interior Material | Plush |
| Durability |
|
| Height | 11.26" (286 mm) |
| Width | 15.97" (405.64 mm) |
| Depth | 1.25" (31.75 mm) |
| Weight (Approximate) | 10.08 oz (285.76 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |