Carrying Case - Slipcase/Briefcase | Targus | Business Casual
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Carrying Case |
|---|---|
| Style | Slipcase/Briefcase |
| UPC | 092636316389 |
| Maximum Screen Size Supported | Between 16 and < 17 in |
| Application/Usage | Accessories, Charger, Document, Magazine, Notebook, Smartphone |
| Carrying Options | Handle, Shoulder Strap, Trolley Strap |
| Closure Type | Hook & Loop Fastener |
| Manufacturer Number | TSS898 |
| Warranty | More than 25 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | TSS898 |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Brand Name | Targus |
| Product Line | Business Casual |
| Product Model | TSS898 |
| Product Name | 15.6" Business Casual Slim Briefcase, Black |
| Marketing Information | With convenient topload access, a padded laptop compartment and streamlined storage, the Targus Business Casual Slipcase offers everyday protection for laptops up to 15.6". Slimmer than a briefcase and roomier than a sleeve, the case includes a removable shoulder strap, soft-grip handles and a trolley strap for slipping onto your roller bag for travel. Inside, a padded compartment secures your laptop and keeps documents or magazines handy. Take along a charger, smartphone, and other accessories in the zippered front pocket. A durable mix of fabrics and contrast stitching distinguish this lightweight, thin-profile case. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Information | |
| Style | Slipcase/Briefcase |
| Accessibility | Top Loading |
| Carrying Options |
|
| Case Features |
|
| Minimum Screen Size Supported | 15.6" |
| Maximum Screen Size Supported | 16" |
| Additional Compartments | Front Pocket |
| Closure Type | Hook & Loop Fastener |
| Laptop Compartment | Yes |
| Protection Level | Good |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 11.02" (280 mm) |
| Width | 15.98" (406 mm) |
| Depth | 1.14" (29 mm) |
| Length | 16" (406.40 mm) |
| Weight (Approximate) | 14.72 oz (417.30 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Notebook |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |