Logitech Lift Ergo Mouse | Wireless | Ergo Lift | Graphite | Bluetooth/Radio Frequency | Left-handed
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Mouse |
|---|---|
| UPC | 097855170880 |
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Ergonomic Fit | Left-handed |
| Manufacturer Number | 910-006492 |
| Warranty | 2 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 910-006492 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Line | Lift |
| Product Series | Ergo |
| Product Name | Lift Ergo Mouse |
| Marketing Information | The Lift Vertical Ergonomic Mouse for Business is built for all-day comfort and increased productivity. Designed by leading ergonomists, it improves posture, reduces forearm muscle fatigue, and alleviates wrist pressure, by keeping hands at an ideal 57° angle. It also features a 4000 DPI high-precision sensor, resulting in 4x less hand movement. Get both precision and speed scrolling modes to optimize line-by-line editing and flying through multi-page documents with control. Switch scroll modes with just a flick of the ingenious Smartwheel. Can be paired with three devices-including tablets-and change quickly with the Easy-Switch button. Lift for Business also conquers IT security challenges for remote or office work. Fully encrypted and featuring Secure Connections Only Mode-Bluetooth? Low Energy Security Mode 1, Level 4 protection, it delivers a reliable and secure connection even in congested wireless environments. Easy to deploy and manage, it won't cause problems for your IT help desk either. The Lift Vertical Ergonomic Mouse for Business is available in both left- and right-hand models. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mouse |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 4000 |
| Total Number of Buttons | 4 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Left-handed |
| Hand/Palm Size | Small/Medium |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
| Battery Included | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Batteries |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Graphite |
| Height | 2.80" (71.12 mm) |
| Width | 2.70" (68.58 mm) |
| Depth | 4.25" (107.95 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.40 oz (124.74 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Device Supported | Tablet |
| Post-consumer-waste% | 70% |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |