Language
Logitech Lift Vertical Ergonomic Mouse (Graphite) | Wireless | Lift | Graphite | Bluetooth
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Mouse |
|---|---|
| UPC | 097855170927 |
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Manufacturer Number | 910-006466 |
| Warranty | 2 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 910-006466 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Line | Lift |
| Product Name | Lift Vertical Ergonomic Mouse (Graphite) |
| Marketing Information | Logitech Lift Vertical Ergonomic Mouse Desk life getting you down? Lift yourself up with Lift Vertical Ergonomic Mouse - a comfy and intuitive wireless mouse with quiet clicks crafted especially for small to medium hands. Available in right and left. Lift's unique 57-degree angle elevates your wrist to give a feeling of relief - and sends a wave of comfort through the forearm and upper body. Scrolling feels second nature with SmartWheel, which easily shifts from precision to speed-scroll. Customise Lift ergo mouse using intuitive Logi Options+ Software. Easily assign each of the 4 easy-to-reach customizable buttons to a handy shortcut - program them to change as you hop between apps.* Connect with up to 3 devices, and Easy-Switch between them at the click of a button. With Logitech Flow you can breeze across screens, transferring any file you need with a simple copy and paste.* Lift is multi-OS compatible (Windows, macOS, iPadOS, Chrome OS**, Linux**) and built for comfort - with two years of battery life packed into a single AA***. *Requires Logi Options+ software, available for Windows and macOS. **The device's basic functions will be supported without additional drivers for operating systems other than Windows and macOS. ***Battery life may vary based on user and computing conditions. |
| Product Type | Mouse |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 4000 |
| Total Number of Buttons | 6 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Hand/Palm Size | Small/Medium |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
| Battery Included | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Graphite |
| Height | 2.80" (71.12 mm) |
| Width | 2.70" (68.58 mm) |
| Depth | 4.25" (107.95 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.40 oz (124.74 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Recycled Content | Plastic |
| Post-consumer-waste% | 70% |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |