Language
Logitech Lift Ergo Mouse | Wireless | Ergo Lift | Graphite | Bluetooth/Radio Frequency
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Mouse |
|---|---|
| UPC | 097855170958 |
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Manufacturer Number | 910-006491 |
| Warranty | 2 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 910-006491 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Line | Lift |
| Product Series | Ergo |
| Product Name | Lift Ergo Mouse |
| Marketing Information | When desk life gets you down, lift yourself up. A great fit for small- and medium-sized hands, the Lift Vertical Ergonomic Mouse is crafted for comfort from first light to late night. Raise your hand into instant comfort, thanks to a soft rubber grip, a cozy thumb rest, and a 57 degree angled design that promotes a more natural posture. Built for scale, it's globally available and certified in 100+ countries, ideal for IT professionals and business users. Connect up to three devices via Bluetooth or Logi Bolt, and enjoy up to two years of battery life from a single AA battery. (Battery life may vary based on user and computing conditions.) |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mouse |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 4000 |
| Total Number of Buttons | 4 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Hand/Palm Size | Small/Medium |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
| Battery Included | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Batteries |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Graphite |
| Height | 2.80" (71.12 mm) |
| Width | 2.70" (68.58 mm) |
| Depth | 4.25" (107.95 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.40 oz (124.74 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Device Supported | Tablet |
| Post-consumer-waste% | 70% |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |