Language
Logitech Signature M550 Mouse | Wireless | Signature M550 | Graphite | Bluetooth
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Mouse |
|---|---|
| UPC | 097855174734 |
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Manufacturer Number | 910-006591 |
| Warranty | 1 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 910-006591 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Line | Signature |
| Product Model | M550 |
| Product Name | Signature M550 Mouse |
| Marketing Information | Logitech Signature M550L Wireless Mouse Upgrade to smarter scrolling and more productivity with a mouse comfort-fit for your hand size and preference. You'll work faster than ever before thanks to SmartWheel scrolling, silent clicks, and a contoured comfort design. Smartwheel Scrolling provides line-by-line precision for documents - and super fast scrolling for long web pages. Choose the right design for you - whether you have smaller or larger hands - and work long hours in comfort thanks to the computer and laptop mouse's contoured shape and soft-to-the-touch thumb area. Connect instantly via Bluetooth or Logi Bolt USB receiver. Work in peace and quiet thanks to 90 percent less click noise and Logitech SilentTouch technology*. Plus, work for up to 2 years on the included AA battery so you never have to worry about recharging your mouse.** *Click noise reduced by over 90% compared to Logitech M185. Left click and typing dBA level measured by an independent lab at 1 meter **Battery life may vary based on user and computing conditions |
| Packaged Quantity | 1 / Each |
| Product Type | Mouse |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 32.81 ft (10000 mm) |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 4000 |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Number of Programmable Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Features |
|
| Hand/Palm Size | Large |
| Wireless Receiver Interface | USB |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Battery Size Supported | AA |
| Battery Included | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Batteries |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Graphite |
| Height | 4.67" (118.62 mm) |
| Width | 2.61" (66.29 mm) |
| Depth | 1.65" (41.91 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.14 oz (3.92 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Device Supported | Chromebook |
| Post-consumer-waste% | 65% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Carbon Neutral |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |