Monitor Riser | StarTech.com |
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Monitor Riser |
|---|---|
| UPC | 065030902434 |
| Maximum Load Capacity | Between 10 and < 20 kg |
| Form Factor | Desk |
| Manufacturer Number | 1MFSW-MONITOR-RISER |
| Warranty | 5 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 1MFSW-MONITOR-RISER |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | Monitor Riser Stand |
| Marketing Information | Create an ergonomic setup with this sturdy monitor riser stand. Lift a display closer to eye level for comfortable viewing while improving desk space and organization. Optimize Desk Space Fixed-height riser (3.5in - 90.5mm) accommodates desktop monitors or laptops up to 33lb (15kg). Free up desk space and conveniently store keyboard, mouse, or accessories underneath when unused. The total usable area is 7.3x21in (186x534mm). Slip Protection & Stability Non-skid pads at the bottom provide stability and protect the desk surface. The overall dimensions are 21.4x8.6.3.5in (544.6x220x90.5mm). Simple Assembly Quickly assemble and deploy with only three main components. The platform is constructed of durable steel for strength and durability. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Monitor Riser |
| Technical Information | |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Height Adjustable | No |
| Maximum Load Capacity | 33.07 lb (15000 g) |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Form Factor | Desk |
| Height | 3.60" (91.44 mm) |
| Width | 8.70" (220.98 mm) |
| Length | 21.40" (543.56 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.30 lb (1950.45 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Cable Management | No |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |