Language
Computer Cases | MSI | FORGE112R | MSI CS MAG FORGE 112R Mid-Tower 4mm TG 4x120mm ARGB Fan Retail
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Gaming Computer Case |
|---|---|
| Number of Fans Supported | 6 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Manufacturer Number | FORGE112R |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | MAG FORGE 112R |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Brand Name | MSI |
| Product Model | MAG FORGE 112R |
| Product Name | MAG FORGE 112R |
| Marketing Information | The MAG series was born through rigorous quality testing and designed to be a symbol of sturdiness and durability. Focused on providing the best user experience, the MAG series has a simple installation process coupled with a friendly user interface making it the best choice for gamers. |
| Product Type | Gaming Computer Case |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported |
|
| Number of Fans Supported | 6 |
| Number of Fans Installed | 4 |
| Installed Fan Size | 4.72" (120 mm) |
| Bays | |
| Number of Internal 2.5" Bays | 3 |
| Number of Internal 2.5"/3.5" Bays | 2 |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Tempered Glass |
| Form Factor | Mid-tower |
| Height | 19.90" (505.46 mm) |
| Width | 16.10" (408.94 mm) |
| Depth | 8.43" (214.12 mm) |
| Weight (Approximate) | 11.60 lb (5260 g) |