Signal Splitters & Amplifiers | Wilson | 859105 | SPLITTER 2 WAY -3 DB 600-4000 MHZ W/N FEMALE CONNECTORS
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| UPC | 810005964104 |
|---|---|
| Manufacturer Number | 859105 |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Wilson Electronics |
| Manufacturer Part Number | 859105 |
| Manufacturer Website Address | http://www.wilsonelectronics.com |
| Brand Name | Wilson |
| Product Model | 859105 |
| Product Name | -3dB 2-way Splitter 600-4,000 MHz (50 Ohm) |
| Marketing Information | This 2-way splitter (859105) is used with WilsonPro cellular repeaters to split a signal allowing 2 antennas to be run from a single cable and receive similar strength. It is required in order to add C-Band antennas (311245, 311243, 311242) and repeaters to an existing system. Designed to be used with WilsonPro 1337 C-Band products, this splitter is compatible with frequencies from 600 to 4,000 MHz. This IP65 indoor and outdoor rated splitter supports C-Band, T-Mobile band 71, and is Pro 710i compatible. As a high-performance splitter, it features low insertion loss and low VSWR (voltage standing wave ratio). It is equipped with N-Female connectors. Replaces previous version of 2-way splitter (859957). |
| Product Type | Signal Splitter |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency | 600 MHz |
| Maximum Frequency | 4 GHz |
| Splitter Type | 2-way |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |