Monitor Stand | StarTech.com |
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Monitor Stand |
|---|---|
| UPC | 065030902069 |
| Maximum Screen Size Supported | Between 26 and < 28 in |
| Maximum Load Capacity | Between 10 and < 20 kg |
| Manufacturer Number | 2MC1S-MONITOR-STAND |
| Warranty | 5 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 2MC1S-MONITOR-STAND |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | Monitor Stand |
| Marketing Information | This crossbar monitor desk stand is designed to support up to two 27-inch displays, creating an ergonomic multi-monitor setup that provides a large viewing area for productivity. Built-in handles enable the height of the monitors to be adjusted simultaneously along the column to suit different ergonomic needs. Smooth Height Adjustment The spring-assisted crossbar enables toolless display height adjustment of 9.6 to 15.7in (245-400mm). When the desired height has been achieved, the height adjustment is locked when the paddle lever is released. Visual Experience The crossbar design of this double monitor mount ensures stable, horizontal alignment of the displays, making it ideal for bezel-less or slim-bezel screens. This helps create an immersive and seamless viewing area. The VESA mounts can slide along the crossbar, allowing greater versatility with visual and ergonomic adjustments. Range of Motion The monitors' VESA mounts enable +/-45° tilt, +/-40° swivel, & 360° screen rotation for portrait or landscape orientations. The heavy-duty steel base (7.9x9.4in/200x240mm) features +/-40° swivel motion and can support up to 13.2lb (6kg) per VESA mount. Cable Management The freestanding monitor stand includes adhesive cable clips and hook-and-loop straps that help reduce clutter and create a tidy setup. At the bottom of the column a cable pass-through helps to route cables to maintain an organized workspace. |
| Product Type | Monitor Stand |
| Technical Information | |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Adjustable Stand Height | 9.60" (243.84 mm) |
| Maximum Adjustable Stand Height | 15.70" (398.78 mm) |
| Minimum Screen Size Supported | 17" |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Minimum Load Capacity | 13.23 lb (6000 g) |
| Maximum Load Capacity | 26.46 lb (12000 g) |
| Display Orientation | Landscape/Portrait |
| Tilt Angle | +/-45° tilt |
| Rotation Angle | 360° screen rotation |
| Finishing | Powder Coated |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mounting | Yes |
| VESA Mount Standard |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Form Factor |
|
| Height | 22.40" (568.96 mm) |
| Width | 7.90" (200.66 mm) |
| Length | 29" (736.60 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |