Language
Chromebox | Asus | Chromebox 5a | 7305 | 8 GB Intel | 128 GB SSD | ChromeOS | Mini PC
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Desktop Type | Mini PC |
|---|---|
| Total Hard Drive Capacity | Between 0 and < 512 GB |
| UPC | 197105714892 |
| Standard Memory | 8 GB |
| Operating System | ChromeOS |
| Processor Type | Celeron |
| Manufacturer Number | CHROMEBOX5A-SC081UN |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | CHROMEBOX5A-SC081UN |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus |
| Product Line | Chromebox 5a |
| Product Model | CHROMEBOX5A-SC081UN |
| Product Name | CHROMEBOX5A-SC081UN Chromebox |
| Marketing Information | Performance for any workplace ASUS Chromebox 5a delivers performance and responsiveness to empower users with incredible productivit |
| Product Type | Chromebox |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | 7305 |
| Processor Core | Penta-core (5 Core) |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 128GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C (with DP1.4 output and PD input) |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 1 |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Eco Black |
| Form Factor | Mini PC |
| Height | 1.81" (45.90 mm) |
| Width | 6.56" (166.50 mm) |
| Depth | 6.53" (165.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.76 lb (800 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Features | Security Slot |
| Energy Star | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |