USB Hub 10 port(s) | Tripp Lite series |
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| UPC | 037332242136 |
|---|---|
| Manufacturer Number | U360-010C-2X3 |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | U360-010C-2X3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | U360-010C-2X3 |
| Product Name | U360-010C-2X3 10-Port USB 3.0 / USB 2.0 Combo Hub |
| Marketing Information | USB 3.0/2.0 Hub Adds 10 USB Devices to Your Computer, MacBook or Chromebook Supports SuperSpeed USB 3.0 to Ensure Fast Data Transfers Charge a Device Even When Your Computer or Laptop Is Not in Use Plug-and-Play Hub Comes Ready to Connect Right Away Sleek and Slim Housing Designed for Everyday Workspace Use or Connecting on the Go |
| Product Type | USB Hub |
| Technical Information | |
| Host Interface | USB 3.0 Micro-B |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 2.0 Ports | 8 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Form Factor | External |
| Height | 0.63" (16 mm) |
| Width | 8.66" (219.96 mm) |
| Depth | 1.28" (32.51 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.88 oz (81.65 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |