Language
Headsets & Earsets | Lenovo | GXD0T69864 | AUDIO BO H500 GAMING HEADEST
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| UPC | 193268735224 |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Connectivity Technology | Wired |
| Form Factor | Circumaural |
| Manufacturer Number | GXD0T69864 |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GXD0T69864 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | Legion |
| Product Model | H500 |
| Product Name | Legion H500 Pro 7.1 Surround Sound Gaming Headset |
| Marketing Information | Lenovo Legion H500 Pro 7.1 is the ultimate tool for pro gamers, with the stylishness of the Legion series design language. Immerse yourself completely in your favourite action game, music or movie, with superb driverless 7.1 surround sound and dedicated audio profiles. Stay engaged for hours, thanks to the ergonomic design of the construction and ear cups. (3.5mm or USB connection for multi-platform) |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Gaming Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cable Length | 3.3 ft (1 m) |
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 32 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Sound Pressure Level | 96 dB |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.97" (50 mm) |
| Microphone | |
| Microphone Technology |
|
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black/Gray |
| Form Factor | Circumaural |
| Height | 3.62" (92 mm) |
| Width | 7.17" (182 mm) |
| Depth | 8.27" (210 mm) |
| Weight (Approximate) | 11.99 oz (340 g) |