Headsets & Earsets | Lenovo | 4XD1B61617 | LENOVO AUD_BO LENOVO 100 MONO USB HS
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| UPC | 195348460774 |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Form Factor | Supra-aural |
| Manufacturer Number | 4XD1B61617 |
| Warranty | 1 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XD1B61617 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Model | 100 |
| Product Name | 100 Mono USB Headset |
| Marketing Information | Overview Lenovo 100 Mono USB Headset is perfect blend of on-ear business-ready Mono USB Headset with rotatable boom microphone and passive noise cancellation for clear audio for VoIP calls. It works with all leading Unified Communication platforms. It is light-weighted for all-day wear with comfortability leather and memory-form earcups. With 30 mm drivers with neodymium magnets, it delivers great audio for VoIP calls as well as for music. Adjustable Headband and Boom microphone allows either left-side or right-side wearing. You'll have easy USB-A plug-and-play connectivity and robust 1.8m cord. Features & Benefits
|
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cable Length | 5.9 ft (1.80 m) |
| Sound Mode | Mono |
| Impedance | 32 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Features |
|
| Sound Pressure Level | 116 dB |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Monaural |
| Driver Size | 1.18" (30 mm) |
| Microphone | |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Microphone Design | Boom |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type A |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Color | Black |
| Ear Cushion Material | Leather |
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 2.98 oz (84.50 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |