Lenovo Legion M600 Wireless Gaming Mouse | Cable/Wireless | Legion M600 | Black Iron Gray | Bluetooth/Radio Frequency | Symmetrical
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Gaming Mouse |
|---|---|
| UPC | 194632497441 |
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable/Wireless |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Manufacturer Number | GY50X79385 |
| Warranty | 1 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GY50X79385 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | Legion |
| Product Model | M600 |
| Product Name | Legion M600 Wireless Gaming Mouse |
| Marketing Information | The Lenovo™ Legion M600 Wireless Gaming Mouse sports an ultra-long battery life and rapid-charging ideal for demanding gaming sessions. Its ergonomic design makes it comfortable for both claw-grip and palm-grip users, as well as left and right-handed gamers too. With the M600 by your side, you'll dominate the latest titles with up to 16,000 DPI (adjustable via an on-the-fly DPI switch), and spectacular lighting effects thanks to the 16.8 million colors in two configurable LED zones. Features & Benefits
|
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Gaming Mouse |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable/Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 16000 |
| Total Number of Buttons | 9 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Scrolling Directions | Vertical |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB 2.0 |
| Battery Information | |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Battery Capacity | 800 mAh |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 1.66" (42.10 mm) |
| Width | 5.02" (127.60 mm) |
| Depth | 2.69" (68.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.77 oz (107 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility | Windows 10 |
| Device Supported | Computer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |