Language
Keyboard & Mouse | Wireless | Lenovo | | English (US)
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Keyboard & Mouse |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Manufacturer Number | GX31C95738 |
| Warranty | 1 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GX31C95738 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Model | 300 |
| Product Name | 300 Wireless Combo Keyboard and Mouse - US English |
| Marketing Information | Lenovo 300 Wireless Combo Keyboard and Mouse is ideal for flexible working environment. It features a compact keyboard that is easy to store on lockers when not in use. The ambidextrous mouse complements the ensemble with precise sensor for smooth navigation. |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Keyboard/Keypad | |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Features | Numeric Keypad |
| Localization | English (US) |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Battery Information | |
| Battery Included | Yes |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Size Supported |
|
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Has Multiple Battery Powered Components | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 0.91" (23 mm) |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.59" (142 mm) |
| Pointing Device Height | 1.54" (39 mm) |
| Pointing Device Depth | 2.36" (60 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported | PC |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |