Language
Headsets & Earsets | Lenovo | GXD1B87065 | LENOVO LEGION H200 GMNG HDSET
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| UPC | 195348993074 |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Connectivity Technology | Wired |
| Form Factor | Ear-cup |
| Manufacturer Number | GXD1B87065 |
| Warranty | 1 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GXD1B87065 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | Legion |
| Product Model | H200 |
| Product Name | Legion H200 Gaming Headset |
| Marketing Information | The Lenovo™ Legion H200 Gaming Headset is designed to satisfy gamers without compromising on quality. Enjoy a rich listening experience, lightweight construction, breathable material, and thoughtful usability features all round. Key Details
|
| Package Type | Retail |
| Product Type | Gaming Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cable Length | 6.6 ft (2 m) |
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 32 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Features |
|
| Earpiece | |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.97" (50 mm) |
| Microphone | |
| Microphone Technology |
|
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Detachable Microphone | No |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Color | Black |
| Ear Cushion Material | Cloth |
| Form Factor | Ear-cup |
| Weight (Approximate) | 11.89 oz (337 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |