Language
Keyboard | Wireless RF | Lenovo | 300 English (US)
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Keyboard |
|---|---|
| UPC | 195892023791 |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Platform Supported | PC |
| Manufacturer Number | GY41C95749 |
| Warranty | 1 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GY41C95749 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Model | 300 |
| Product Name | 300 Wireless Keyboard - US English |
| Marketing Information | Lenovo 300 Wireless Compact Keyboard is ideal for flexible working environment. With its compact size, it is easy to store on lockers when they are not in use. The Fn keys with shortcut functions are within easy reach for improved productivity. Number crunching is also made easy with the dedicated numeric keypad. |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad | |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Number of Keys | 104 |
| Keyboard/Keypad Features | Plug and Play |
| Localization | English (US) |
| Interfaces/Ports | |
| Wireless Receiver Interface | USB Type A |
| Battery Information | |
| Battery Included | Yes |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 0.91" (23 mm) |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.59" (142 mm) |
| Weight (Approximate) | 15.70 oz (445 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported | PC |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |