Language
Solid State Drive 2 TB | Lenovo | PCI Express NVMe 4.0 x4 | M.2 2280
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| UPC | 195892093213 |
|---|---|
| Manufacturer Number | 4XB1N36076 |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XB1N36076 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Name | ThinkPad 2TB Performance PCIe Gen4 NVMe OPAL2 M.2 2280 SSD Gen3 |
| Marketing Information | ThinkPad 2TB Performance PCIe Gen4 NVMe OPAL2 M.2 2280 SSD Gen3 is a good choice to upgrade your ThinkPad and ThinkCentre device. It is qualified on selected ThinkPad notebooks and ThinkCentre desktops with one year warranty.
|
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 2 TB |
| Platform Supported | PC |
| Encrypted Drive Type | Encrypted |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 7000 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 5100 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Height | 93.70 mil (2.38 mm) |
| Depth | 0.87" (22 mm) |
| Length | 3.15" (80 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.32 oz (9 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility | Windows 11 |
| Compatibility | Lenovo:
|
| Device Supported |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |