Logitech POP Mouse | Wireless | POP Mouse | Nightfall | Bluetooth | Symmetrical
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Mouse |
|---|---|
| UPC | 097855191274 |
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Manufacturer Number | 910-007165 |
| Warranty | 1 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 910-007165 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Line | POP Mouse |
| Product Name | POP Mouse |
| Marketing Information | PERSONALITY THAT POPS Get to know the playful, wireless POP Mouse, designed to make personality shine on your desktop and beyond. Pick the POP Mouse you love most from our range of designs, and make it your own with fun emoji customization. FIRST, CHOOSE YOUR AESTHETIC | NIGHTFALL | SUMMER CHILLING. Mint, lilac and sunshine yellow combine in a candy aesthetic with a dash of fresh mojito. Chill out with POP Mouse in Daydream. KEY FEATURES | PUSH THE BUTTON The top button is where the fun begins. Choose from a menu of emoji for your chats, or assign the button through Logitech software to send your favorite emoji in a tap. If that's not up your street, you can always assign the button to other non-emoji shortcuts - like Mic Mute or Snip Screen. FEEL CUTE. WHEREVER. POP Mouse doesn't just look good. It feels good, too, with a gentle contour that fits snugly in your palm. Plus, you can use it pretty much anywhere. SilentTouch Technology makes every click quiet, and high-precision tracking helps you work on smaller surfaces. Slip POP Mouse into your handbag or computer case and carry self-expression around with you. SHIFT GEARS ON THE FLY As if reading your mind, the POP Mouse SmartWheel shifts from high-precision to speed scroll mode - helping you whizz through long pages with a flick of the wheel. FLOW BETWEEN WORLDS Use Bluetooth® wireless technology to connect POP Mouse to up to 3 devices and hop between them at the press of a button. You can also enable Flow software to seamlessly transfer text, images and files between devices with a simple copy and paste. Whether you're on Windows, macOS, Chrome OS™, Android™, or iPadOS, POP Mouse is ready to go. Not into Bluetooth? Try the Logi Bolt USB Receiver. YOURS FOR THE LONG HAUL With the Logitech promise of quality and durability, POP Mouse's battery life empowers up to 2 years of swish self-expression. Auto-sleep power-saving technology maximises POP Mouse's battery, which you can easily access via the magnetic top cover |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mouse |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 32.81 ft (10000 mm) |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 4000 |
| Adjustable Movement Resolution Detail | 1000-4000, nominal value 1000 dpi |
| Total Number of Buttons | 4 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Features |
|
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Battery Size Supported | AA |
| Maximum Battery Run Time | 2 Year |
| Battery Included | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Batteries |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Other |
| Product Color | Nightfall |
| Height | 4.13" (104.80 mm) |
| Width | 2.34" (59.40 mm) |
| Depth | 1.39" (35.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.89 oz (82 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Post-consumer-waste% | 68% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Carbon Neutral |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |