Kensington Pro Fit Ergo MY630 EQ Rechargeable Mouse | Wireless | Pro Fit Ergo MY630 | Bluetooth/Radio Frequency | Right-handed
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Mouse |
|---|---|
| UPC | 085896724841 |
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Ergonomic Fit | Right-handed |
| Manufacturer Number | K72484NA |
| Warranty | 3 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K72484NA |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Brand Name | Kensington |
| Product Line | Pro Fit Ergo |
| Product Model | MY630 |
| Product Name | Pro Fit Ergo MY630 EQ Rechargeable Mouse |
| Marketing Information | Full-Size Vertical Ergonomic Design Contoured natural slope keeps the wrist in a neutral handshake position to support all-day ergonomic comfort and productivity. Full-size vertical design offers enhanced precision and control and comfortably supports larger hands. Sustainability Attributes Certified recycled content that conforms to SCS Recycled Content Standard V8-0 for a minimum 57% post-consumer recycled content of the total plastic components. Excludes PCB assembly, rechargeable battery, and charging cable Multiple Connectivity Options Connect up to three active devices-two via Bluetooth® 5.4 and one using the included 2.4GHz USB-A receiver. Includes built-in dongle storage. Windows, macOS, and ChromeOS compatible. Rechargeable Battery Delivers up to 4 months of battery life when connected via Bluetooth® 5.4 and up to 1 month when connected via 2.4GHz dongle*. Includes 500mAh rechargeable battery and USB-C® charging cable. *Battery life varies by use case 5-Button Navigation, Silent Switches, and DPI Button Left, right, forward, back, and scroll/middle-click buttons enhance navigation and productivity. Silent switches support a quiet work environment, and a DPI switch (1000/1600/2400) allows you to adjust your cursor precision and sensitivity quickly. Customize with Free KensingtonWorks™ Software Personalize MY630's 5-programmable buttons with free KensingtonWorks™ software to deliver enhanced productivity and convenience (Windows and macOS only). *Windows ARM-based computers are currently not supported. Please check back for future updates on compatibility. Government Grade Encryption 2.4GHz USB-A receiver provides 128-bit AES government-grade encryption security. 3-Year Limited Warranty Rest assured knowing you're covered by Kensington with professional support and a 3-year limited warranty. Professionals today struggle with the physical strain and fatigue caused by prolonged computer use. Traditional mice, with their flat, one-size-fits-all design, often force the wrist into an unnatural position, leading to discomfort and hampered productivity. Moreover, organizations are increasingly seeking more sustainable solutions to address their growing environmental, social, and governance (ESG) responsibilities. The Pro Fit™ Ergo MY630 EQ Rechargeable Mouse is a full-size vertical mouse that promotes exceptional ergonomic comfort. Including of a minimum of 57% post-consumer recycled content of the total plastic components*, the MY630 empowers professionals to work smarter and more comfortably. *Excludes PCB assembly, rechargeable battery and charging cable |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Mouse |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Pointing Device Cable Length | 4.9" (124.46 mm) |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 2400 |
| Number of Programmable Buttons | 5 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Scrolling Directions | Vertical |
| Pointing Device Features |
|
| Ergonomic Fit | Right-handed |
| Hand/Palm Size | Large |
| Mouse Size Class | Full-size |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Wireless Receiver Interface | USB Type A |
| Rechargeable | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Charging Interface | USB Type C |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Run Time | 4 Month |
| Battery Included | Yes |
| Battery Capacity | 500 mAh |
| Power Description | |
| Power Source | Batteries/Cable |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Recycled Plastic |
| Height | 2.94" (74.68 mm) |
| Width | 3" (76.20 mm) |
| Depth | 5.30" (134.62 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.81 oz (107.95 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Additional Information | USB Receiver Size: Nano |
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Certifications & Standards | cUL |
| Device Supported | Computer |
| Post-consumer-waste% | 55% |
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |