Desktop Computer | HP | Elite 805 G9 | 8500G | 16 GB | AMD Radeon 740M Graphics | 256 GB SSD | Windows 11 Pro | Small Form Factor | French
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| UPC | 198828106964 |
|---|---|
| Manufacturer Number | B0QQ6AT#ABC |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | B0QQ6AT#ABC |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | Elite |
| Product Series | 805 G9 |
| Product Name | Elite SFF 805 G9 Desktop PC |
| Marketing Information | Overview | Power your most demanding applications Step into the future with the highly secure and easy to manage HP Elite 805 SFF equipped with an AMD Ryzen™ 8000 series processor and AMD RDNA™ 3 onboard graphics, and an NPU that work together to balance workloads get the most out of cloud based AI applications. Quickly work through multiple tasks with AI enhanced power that takes over mundane tasks for you so you can focus on what matters most. Powered to thrive Enjoy the solid desktop performance provided by an AMD Ryzen™ 8000 series processor. Protected by HP Wolf Security HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense. Connection your devices 11 native USB ports provide plenty of outlets to connect your peripheral devices. Features | Windows 11 Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology. Commanding AMD processor Take on your work with an efficient and reliable next generation AMD Ryzen™ 8000 series processor with an NPU that provides a highly responsive experience. Security is your top priority The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses. Browse confidently Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware enforced security from HP Sure Click. HP Sure Sense Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection. Recovery simplified HP Sure Recover provides fast, secure, and automated recovery of the OS over LAN or Wi-Fi® from advanced malware attacks. End users can now pause or retry if the connection is lost and it's corporate image ready for fleet deployments. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Model | 8500G |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Speed | 3.55 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | Pro 665 |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 740M Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| LAN Model | RTL8111EPP |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | French |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 11 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 1 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 1 |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Optional Ports | Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series. (1) Flexible Port 1, choice of one of the following:
|
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | French |
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Height | 3.94" (100 mm) |
| Width | 13.31" (338 mm) |
| Depth | 12.13" (308 mm) |
| Weight (Approximate) | 11.90 lb (5400 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Features |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No onsite repair |