Language
Lenovo 540 USB-C Wired Compact Mouse (Sand) | Cable | 540 | Sand | Symmetrical
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Mouse |
|---|---|
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Manufacturer Number | GY51D20879 |
| Warranty | 1 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GY51D20879 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Model | 540 |
| Product Name | 540 USB-C Wired Compact Mouse (Sand) |
| Marketing Information | Available in four stylish colours, the Lenovo 540 USB-C Wired Mouse is designed to complement your ultrabook, while taking some of the strain. Its wired USB-C plug-and-play connectivity frees up your limited USB-A ports for other devices. As well as a precise optical sensor and up to 2400 on-the-fly DPI adjustment, this pocket-friendly mouse will enhance your productivity anywhere, anytime. Key Details:
|
| Package Type | Retail |
| Product Type | Mouse |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Pointing Device Cable Length | 5.9 ft (1.80 m) |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 2400 |
| Total Number of Buttons | 4 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Scrolling Directions | Vertical |
| Pointing Device Features |
|
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Rechargeable | No |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB Type C |
| Power Description | |
| Power Source | USB |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Sand |
| Height | 1.38" (35 mm) |
| Depth | 2.28" (58 mm) |
| Length | 3.94" (100 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.36 oz (67 g) |
| Miscellaneous | |
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|
| Device Supported |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |