Logitech MX Anywhere 2S Mouse | Wireless | MX Anywhere 2S | Graphite | Bluetooth/Radio Frequency
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Mouse |
|---|---|
| UPC | 097855192639 |
| Movement Detection | Darkfield |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Manufacturer Number | 910-007232 |
| Warranty | 1 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 910-007232 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Line | MX Anywhere 2S |
| Product Name | MX Anywhere 2S Mouse |
| Marketing Information | REVOLUTIONARY MULTI-COMPUTER CONTROL Meet the compact and powerful MX Anywhere 2S, the mouse that gives you superpowers. MX Anywhere 2S works wherever you do - coffee shops, airplane seats, hotel rooms and off-site meetings - and works seamlessly across three computers including navigating and copy-pasting between them. TAKE MULTI-COMPUTER TO A WHOLE NEW LEVEL Unleash the potential of MX Anywhere 2S by using Logitech Flow™, for the smoothest workflow between computers. You'll be able to move your mouse cursor across three computers and even copy/paste text, images and files from one computer to another. TRACKS ANYWHERE MX Anywhere 2S is the performance mouse for those whose work happens everywhere. Its brand new 4000-dpi Darkfield™ sensor tracks flawlessly virtually anywhere, even on glass. READY WHEN YOU ARE Charge quickly and get enough power for a full day of usage in only 3 minutes, with no down time while recharging. A full charge can last up to 70 days. HYPER-FAST SCROLL Whiz through long documents or web pages with a single spin of the wheel. When you need more precision, press the wheel to shift to click-to-click scrolling. EASY-SWITCH AND DUAL CONNECTIVITY Connect MX Anywhere 2S via the included Logitech Unifying Receiver or Bluetooth ®low energy technology. Thanks to Logitech Easy-Switch™ technology, pair up to three devices and easily switch between them with the touch of a button. SCULPTED, COMPACT SHAPE Crafted to fit your hand, this comfortable mobile mouse provides the control you need at home, at work, or on the go. |
| Product Type | Mouse |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 33 ft (10058.40 mm) |
| Movement Detection | Darkfield |
| Movement Resolution (dpi) | 4000 |
| Total Number of Buttons | 7 |
| Scroller Type | Tilt Wheel |
| Pointing Device Features |
|
| Wireless Receiver Interface | USB |
| Rechargeable | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Charging Interface | Micro USB |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Battery Capacity | 500 mAh |
| Power Description | |
| Power Source | Batteries |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Graphite |
| Height | 3.95" (100.30 mm) |
| Width | 2.43" (61.60 mm) |
| Depth | 1.35" (34.40 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.74 oz (106 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Device Supported | Computer |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |