Language
Keyboard | Wireless Bluetooth/RF | Lenovo | 6000 English (US)
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Keyboard |
|---|---|
| UPC | 195892126218 |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Platform Supported | PC |
| Manufacturer Number | 4Y41S04659 |
| Warranty | 3 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4Y41S04659 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Model | 6000 |
| Product Name | Wireless Multi-Mode Pro Keyboard 6000-US English |
| Marketing Information | Crafted for professionals, the keyboard delivers unrivaled functionality, comfort, and style. The sleek, responsive keyboard ensures a silent typing experience. Seamlessly connect to up to 3 devices via Bluetooth 5.3 and 2.4GHz for rock-solid reliability-perfect for boosting productivity across all your devices. |
| Product Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad | |
| Keyswitch Technology | Dome |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Hot Keys |
|
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Keys Style | Island Style Keys |
| Localization | English (US) |
| Security Algorithms | 128-bit AES |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Wireless Receiver Interface | USB Type A |
| Battery Information | |
| Battery Included | Yes |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Size Supported | AAA |
| Maximum Battery Life | 3 Year |
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Eclipse Black |
| Product Material | Recycled Plastic |
| Keyboard/Keypad Height | 0.99" (25.20 mm) |
| Keyboard/Keypad Depth | 4.86" (123.40 mm) |
| Keyboard/Keypad Length | 17.07" (433.60 mm) |
| Weight (Approximate) | 14.64 oz (415 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported | PC |
| Compatibility | Lenovo IdeaPad Notebooks:
https://psref.lenovo.com/accessory/4Y41S04659?tab=Compatibility |
| Device Supported |
|
| Certifications & Standards |
|
| Post-consumer-waste% | 95% |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | Customer Replaceable Unit (CRU) |