Language
Chromebox | Acer | CXI5 | i3-1215U | 8 GB | Intel UHD Graphics | ChromeOS
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| UPC | 195133203395 |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Operating System | ChromeOS |
| Processor Type | Core i3 |
| Manufacturer Number | DT.Z29AA.001 |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Manufacturer Part Number | DT.Z29AA.001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acer.ca |
| Brand Name | Acer |
| Product Series | CXI5 |
| Product Model | CXI5-I38GKM |
| Product Name | CXI5-I38GKM Chromebox |
| Product Type | Chromebox |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Model | i3-1215U |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 4.40 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Cache | 10 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Hyper-Threading | No |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Form Factor | SODIMM |
| Memory Card Reader | Yes |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5 |
| I/O Expansions | |
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Built-in Devices | |
| Webcam | No |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.42" (36 mm) |
| Width | 7.32" (186 mm) |
| Depth | 7.32" (186 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | |
| Certifications & Standards | |
| Environmentally Friendly | Yes |