Language
Circuit Breakers | CyberPower | SMUCB100UAC | CYBERPOWER CIRCUIT BREAKER 100A 3 POLE FOR 3-PHASE
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Circuit Breaker |
|---|---|
| Compatibility | Cyberpower Smart App Online 3-Phase Modular UPS system SM020KAMFA |
| UPC | 649532932078 |
| Manufacturer Number | SMUCB100UAC |
| Warranty | 1 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | SMUCB100UAC |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Brand Name | CyberPower |
| Product Series | UPS Hardware |
| Product Model | SMUCB100UAC |
| Product Name | SMUCB100UAC Circuit Breaker |
| Marketing Information | The CyberPower SMUCB100UAC 3-Phase Modular UPS Circuit Breaker Hardware provides convenience and safety with optional 20KVA UPS Input/Output. If the input side overcurrent protection device is in a different area of your facility, having the input circuit breaker at the UPS adds an extra disconnect point for easy bypass during repairs or maintenance. The output circuit breaker also provides protection if your load is connected directly to the UPS without an appropriate overcurrent protection device. Includes a One-Year Limited Warranty. For Cyberpower Smart App Online 3-Phase Modular UPS system SM020KAMFA. |
| Product Type | Circuit Breaker |
| Technical Information | |
| Current Rating | 100 A |
| Number of Poles | 3 |
| Phase | Three Phase |
| Application/Usage | UPS |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Gray/White |
| Product Material | Metal |
| Form Factor | Modular |
| Height | 5.12" (130 mm) |
| Width | 2.99" (76 mm) |
| Depth | 3.31" (84 mm) |
| Miscellaneous | |
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Compatibility | Cyberpower Smart App Online 3-Phase Modular UPS system SM020KAMFA |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |