Language
Computer Cases | Fractal Design | FD-CA-CORE-1000-USB3-BL | Fractal Design CS FD-CA-CORE-1000-USB3-BL Core1000 USB3.0 DTX mATX mITX Retail
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Computer Case |
|---|---|
| Number of Fans Supported | 3 |
| UPC | 817301011099 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Manufacturer Number | FD-CA-CORE-1000-USB3-BL |
| Warranty | 2 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Fractal Design |
| Manufacturer Part Number | FD-CA-CORE-1000-USB3-BL |
| Manufacturer Website Address | http://www.fractal-design.com |
| Brand Name | Fractal Design |
| Product Line | Core |
| Product Series | 1000 |
| Product Model | FD-CA-CORE-1000-USB3-BL |
| Product Name | Core 1000 USB 3.0 |
| Marketing Information | The Fractal Design Core Series offers a unique combination of design, cooling performance and value. |
| Product Type | Computer Case |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported |
|
| Number of Fans Supported | 3 |
| Number of Fans Installed | 1 |
| Fan Size Supported |
|
| Installed Fan Size | 4.72" (120 mm) |
| Bays | |
| Number of External 5.25" Bays | 2 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 2 |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Front USB | Yes |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Front Audio Out | Yes |
| Power Description | |
| Number of Power Supplies Supported | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Mini-tower |
| Height | 13.98" (355 mm) |
| Width | 6.89" (175 mm) |
| Depth | 16.54" (420 mm) |
| Weight (Approximate) | 9.04 lb (4100 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |