Computer Cases | Fractal Design | FD-CA-CORE-1100-BL | Fractal Design CS FD-CA-CORE-1100-BL Core1100 2x5.25bays USB mATX mITX Retail
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Computer Case |
|---|---|
| Number of Fans Supported | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Manufacturer Number | FD-CA-CORE-1100-BL |
| Warranty | 2 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Fractal Design |
| Manufacturer Part Number | FD-CA-CORE-1100-BL |
| Manufacturer Website Address | http://www.fractal-design.com |
| Brand Name | Fractal Design |
| Product Line | Core |
| Product Series | X3 |
| Product Model | FD-CA-CORE-1100-BL |
| Product Name | Core 1100 |
| Marketing Information | This case is optimized for airflow with a straight cooling path, a pre-installed 120 mm fan and dust filters in the front panel. The innovative vertical hard drive bracket can fit either two 3.5" drives, three 2.5" drives, or one drive of each size. Both 3.5" drive slots come with silicone vibration dampening grommets.
Brushed aluminum Brushed aluminum-look front panel with a sleek, three-dimensional textured finish 1x 120 mm fan included One Fractal Design 120 mm fan included Smart HDD Bracket Vertical HDD bracket, which can hold two 3.5" drives or three 2.5" drives, or one drive of each size |
| Product Type | Computer Case |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported |
|
| Number of Fans Supported | 1 |
| Number of Fans Installed | 1 |
| Fan Size Supported |
|
| Installed Fan Size | 4.72" (120 mm) |
| Installed Fan Size Details | 1 x 120mm |
| Features | Dust Filter |
| Bays | |
| Number of Internal 3.5" Bays | 2 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 3 |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| USB Port Details |
|
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Front Audio Out | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Brushed Aluminum |
| Cooler Type | Fan/Liquid Cooler |
| Maximum CPU Cooler Height | 5.83" (148 mm) |
| Maximum PSU Length | 7.28" (185 mm) |
| Maximum GPU Length | 13.78" (350 mm) |
| Height | 14.09" (358 mm) |
| Width | 6.89" (175 mm) |
| Depth | 16.14" (410 mm) |
| Weight (Approximate) | 8.38 lb (3800 g) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |