Computer Cases | Fractal Design | FD-CA-MESH-C-BKO | Fractal Design CS FD-CA-MESH-C-BKO Meshify C ATX mATX ITX Retail
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Computer Case |
|---|---|
| Number of Fans Supported | 7 |
| Power Supply Installed | No |
| Number of Total Expansion Bays | 5 |
| Manufacturer Number | FD-CA-MESH-C-BKO |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Fractal Design |
| Manufacturer Part Number | FD-CA-MESH-C-BKO |
| Manufacturer Website Address | http://www.fractal-design.com |
| Brand Name | Fractal Design |
| Product Line | Meshify C |
| Product Name | Meshify C Computer Case |
| Marketing Information | Meshify strikes an aggressive pose in the Fractal Design lineup with unparalleled cooling performance and a defiant new look. Like black diamond facets, the angular asymmetry of the Meshify C carves a space uniquely its own as a new force in high-airflow design.; An open ATX layout with intelligent space utilization creates an unrestricted airflow path from the mesh front intakes directly through key components to exhaust, ensuring heat is never an issue. The Meshify C has a remarkably compact footprint with the high-end component support of a larger tower, and with seven fan mounts and multi-radiator liquid cooling capability, it has the cooling capacity to match. When performance is top priority and compromise is not an option, Meshify has you covered in style. |
| Product Type | Computer Case |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported |
|
| Number of Fans Supported | 7 |
| Number of Fans Installed | 2 |
| Installed Fan Size | 4.72" (120 mm) |
| Bays | |
| Number of Internal 2.5" Bays | 3 |
| Number of Internal 2.5"/3.5" Bays | 2 |
| Number of Total Expansion Bays | 5 |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Power Description | |
| Power Supply Installed | No |
| Number of Power Supplies Supported | 1 |
| Number of Power Supplies Installed | No |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Mid-tower |
| Height | 17.32" (440 mm) |
| Width | 8.35" (212 mm) |
| Depth | 15.55" (395 mm) |
| Weight (Approximate) | 13.58 lb (6160 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|