Language
Computer Cases | In Win | EFS712.CQ450TB3 | In-Win Case EFS712.CQ450TB3 EFS712 Mini Tower Chassis 5.25x1 3.5x1 Black
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Computer Case |
|---|---|
| Number of Fans Supported | 4 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Manufacturer Number | EFS712.CQ450TB3 |
| Warranty | 2 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | In Win Development, Inc |
| Manufacturer Part Number | EFS712.CQ450TB3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.in-win.us |
| Brand Name | In Win |
| Product Series | EFS |
| Product Model | EFS712 |
| Product Name | EFS Series Micro-ATX Mini Tower Chassis |
| Product Type | Computer Case |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported | Micro ATX |
| Number of Fans Supported | 4 |
| Fan Size Supported | 4.72" (120 mm) |
| Features |
|
| Bays | |
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Number of External 3.5" Bays | 1 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 4 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 3 |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Port Details |
|
| Front USB | Yes |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Front Audio Out | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Mini-tower |
| Maximum CPU Cooler Height | 5.39" (137 mm) |
| Maximum PSU Length | 5.12" (130 mm) |
| Maximum GPU Length | 11.97" (304 mm) |
| Height | 14.09" (358 mm) |
| Width | 6.93" (176 mm) |
| Depth | 15.91" (404 mm) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |