Computer Cases | Lian Li | O11DEXL-W | Lian-Li Case O11DEXL-W Full Tower 4mmTempered Glass EATX 4xUSB3.0 Type-C White
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Gaming Computer Case |
|---|---|
| Number of Fans Supported | 9 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Manufacturer Number | O11DEXL-W |
| Warranty | 1 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Lian Li Industrial Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | O11DEXL-W |
| Manufacturer Website Address | http://www.lian-li.com |
| Brand Name | Lian Li |
| Product Line | O11 Dynamic EVO XL |
| Product Model | O11DEXL-W White |
| Product Name | O11 DYNAMIC EVO XL |
| Marketing Information | Introducing the all-new O11D EVO XL, an enlarged case that accommodates numerous components while enhancing modularity to meet the needs of most PC enthusiasts.
TWO COLOR / TWO MODES Derived from the O11D EVO, the O11D EVO XL can be displayed in two modes with just a few simple steps, allowing for a left or right view. The ARGB strip in the front dazzles with built in lighting effects and the ability to sync to motherboard. FINE MESH, EQUISITE TOUCH Keeping style and performance in mind, both the top and side panels of the O11D EVO XL are crafted from aluminum with fine mesh, providing a high-end appearance yet delivering superior cooling compared to the O11D XL. The fully open bottom panel, along with three dust filters ensures uncompromised airflow while effectively keeping dust out of the chassis. COMPLETE SEEMLESS VIEW The O11D EVO XL's front pillar can now be easily removed, providing an unobstructed view for showcasing hardware without affecting the case's structure. BIG SIZE, GREAT COMPATIBILITY Plenty of space is available in the O11D EVO XL for accommodating modern, powerful, and large components. There's also sufficient cooling with the support for 3 × 420mm radiators. All 3 sides can hold up to a maximum of 420mm radiator For users that would like to install a 130mm radiator at the bottom: A small number of users may encounter difficulty in installing a 130mm radiator on the bottom fan bracket. If you face this issue, please contact us or purchase the necessary components on AliExpress at a minimal cost. We appreciate your understanding. FLEXIBLE CONFIGURATION The adjustable motherboard tray can move up and down with three levels of height to fit different fan and radiator combination. The motherboard tray supports a maximum of E-ATX (width 280mm) motherboard. TOOL-LESS INSTALLATION Easily secure the graphics card. Comes with the new anti-sag bracket, (GB-003) designed with easy height adjustment to effectively support heavy GPUs. STRUGGLE-FREE FAN BRACKETS Equipped with quick-release design, the fan brackets can be easily removed or installed. Top Fan Bracket Removable from the top Bottom Fan Bracket Removable from the main chamber The side bracket can be oriented in two ways depending on how you set up the fan intake/exhaust or position. Side Fan Bracket Removable with a quick-latch Comes with 2 seal plates to ensure no air pressure leak is created when mounting a 360mm radiator or 3 × 120mm fan on the side. The plates can be adjusted and moved around based on the configuration. Inner Scenario Supports up to 81mm thick radiator/ fan combo in the main chamber (40mm in the second chamber) |
| Product Type | Gaming Computer Case |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported |
|
| Number of Fans Supported | 9 |
| Fan Size Supported |
|
| Features |
|
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 8 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Port Details |
|
| Front USB | Yes |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Front Audio Out | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material |
|
| Cooler Type | Fan/Liquid Cooler |
| Form Factor | Full-tower |
| Maximum CPU Cooler Height | 6.57" (167 mm) |
| Maximum PSU Length | 8.66" (220 mm) |
| Maximum GPU Length | 18.11" (460 mm) |
| Height | 20.94" (531.90 mm) |
| Width | 11.97" (304 mm) |
| Depth | 20.55" (522 mm) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |