Connectors | Tripp Lite series | N238-001-WH-6A | Tripp Lite series Cat6a Keystone Jack - 4PPoE Compliant, 110/Krone, 568A/B, RJ45 Ethernet, White, TAA, Lifetime limited warranty
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Network Connector |
|---|---|
| Connector Details | 1 x RJ-45 Network Female |
| UPC | 037332204219 |
| Manufacturer Number | N238-001-WH-6A |
| Warranty | More than 25 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | N238-001-WH-6A |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | N238-001-WH-6A |
| Product Name | Cat6a 110-Style Punchdown RJ45 Keystone Jack, White, TAA |
| Marketing Information | Simplifies Cat6a Cable Termination in Your High-Speed Network Installation This Cat6a keystone jack snaps into any standard patch panel, wall plate or outlet box to terminate a Cat6a cable. Not only will adding keystone jacks to your high-speed network give your installation a clean professional look, they also strengthen it by ensuring all future connections are effortless. Just plug a Cat6a cable into the N238-001-WH-6A RJ45 Ethernet port, and use a 110 or Krone punch-down tool to terminate the cable. Supports Type 4 Power over Ethernet Plus (PoE++) to Give You More Installation Choices Meets or Exceeds Current Standards for Performance TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases |
| Product Type | Network Connector |
| Technical Information | |
| Connector Type | RJ-45 Network - Female |
| Connector Details | 1 x RJ-45 Network Female |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |