Language
Data Transfer Cable USB/USB-B | StarTech.com | 6 ft (1.83 m)
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Data Transfer Cable |
|---|---|
| UPC | 065030839655 |
| Cable Length | 6 ft |
| Manufacturer Number | USB3SAB6BK |
| Warranty | More than 25 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | USB3SAB6BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Model | USB3SAB6BK |
| Product Name | 6 ft Black SuperSpeed USB 3.0 Cable A to B - M/M |
| Marketing Information | StarTech.com's 6ft Black SuperSpeed USB 3.0 cable (A-B, male-male) offers a durable, high quality connection that harnesses the full capability of the USB 3.0 standard. Designed for next-generation SuperSpeed USB device connections, the 6ft USB 3.0 cable offers a throughput of up to 5Gbps when used with a USB 3.0 host and device - an astounding 10x the capability of USB 2.0 (480Mbps). Our 6ft USB 3.0 cable features high quality Shielded Twisted Pair (STP) construction, helping to prevent electro-magnetic interference and ensuring reliable data communication. The 6ft USB 3.0 cable is backed by our Lifetime Warranty, providing guaranteed quality and reliability. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Technical Information | |
| Cable Type | USB/USB-B |
| Cable Length | 6 ft (1.83 m) |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type B - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin USB 3.0 Type B - Male |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 2.90 oz (82.21 g) |
| Shipping Height | 0.94" (23.88 mm) |
| Shipping Width | 4.92" (124.97 mm) |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.20 oz (90.72 g) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| REACH free of SVHC | Yes |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/usb3sab6bk_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/usb3sab6bk_rohs.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/usb3sab6bk_weee.pdf |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |