Language
Data Transfer Cable USB/USB-C | StarTech.com | 3.3 ft (1 m)
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Data Transfer Cable |
|---|---|
| UPC | 065030861786 |
| Cable Length | 3 ft |
| Manufacturer Number | USB2AC1M |
| Warranty | More than 25 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | USB2AC1M |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 1m (3ft) USB C to USB A Cable -M/M - USB 2.0 - USB Type C to USB Type A Cable |
| Marketing Information | Need to connect your new USB-C™ mobile device to a computer with atraditional-style USB-A USB port This 1m USB 2.0 USB-A to USB-C cable is the perfect solution.It's also compatible with Thunderbolt™ 3 ports. Charge and sync your USB Type-C™ mobile devicesConnect your newer mobile devices that feature a USB-C connector, such as the Samsung Galaxy S8, S8+, Nexus™ 6P, and 5X phones to your computer, with data transfer speeds of 480 Mbps. Connect with easeThe USB Type-C connector is smaller and easier to use than previous USB connectors. With a reversible design, you can plug it into your devices with either side facing up. Insert the cable the right way every time - no more frustration orport damage. The USB2AC1M from StarTech.com is backed by a lifetime warranty for guaranteed reliability. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Technical Information | |
| Cable Type | USB/USB-C |
| Cable Length | 3.3 ft (1 m) |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 24-pin USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 20/28 AWG |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 1.40 oz (39.69 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Samsung:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| REACH free of SVHC | Yes |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/usb2ac1m_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/usb2ac1m_rohs.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/usb2ac1m_weee.pdf |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |