Language
Desktop Computer | HP | Business Desktop ProDesk 400 G6 | i5-10500T | 16 GB | Intel UHD Graphics 630 | 256 GB SSD | Windows 11 Pro | Desktop Mini | English
Info Unik
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Informatique Bromont
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Desktop Type | Desktop Mini |
|---|---|
| Total Hard Drive Capacity | Between 0 and < 512 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Type | Core i5 |
| Manufacturer Number | 691Z1UT#ABA |
| Warranty | 3 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 691Z1UT#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | Business Desktop |
| Product Series | ProDesk 400 G6 |
| Product Name | ProDesk 400 G6 Desktop Mini PC |
| Marketing Information | HP Desktop Computers and All-in-Ones It's easy to create, play and stream with the power of HP |
| Product Type | Desktop Computer |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10500T |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 3.80 GHz |
| vPro Technology | No |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q470 |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Number of Total Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Configuration | 256GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Interfaces/Ports | |
| Number of HDMI Outputs (Rear) | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 SuperSpeed USB Type-C" 10Gbps signaling rate |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Desktop Mini |
| Height | 1.34" (34.04 mm) |
| Width | 6.97" (177.04 mm) |
| Depth | 6.89" (175.01 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.25 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | |
| Features | Security Slot |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3 year (3-3-3) limited warranty and service offering includes 3 years of parts, labor and on-site repair. Includes free 24/7 telephone support. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |