Drive Mount Kit | Tripp Lite series | P948-BRKT25
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Drive Mount Kit |
|---|---|
| UPC | 037332200501 |
| Device Supported | Hard Disk Drive, Solid State Drive |
| Manufacturer Number | P948-BRKT25 |
| Warranty | Lifetime |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | P948-BRKT25 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | P948-BRKT25 |
| Product Name | 2.5-Inch SATA Hard Drive Mounting Kit for 3.5-Inch Drive Bay |
| Marketing Information | The P948-BRKT25 2.5-Inch SATA Hard Drive Mounting Kit improves the performance of your desktop computer and allows you to add significant data storage. It allows you to mount a 2.5-inch SATA hard disk drive (HDD) or solid state drive (SSD) into an empty 3.5-inch drive bay on your PC. The solid steel bracket comes with a 22-pin data/power SATA adapter cable that attaches to the 2.5-inch drive's SATA port, the computer power supply's LP4 port and an available SATA data connector on the host motherboard. Screws for mounting the bracket are also included. |
| Product Type | Drive Mount Kit |
| Product Information | |
| Device Supported |
|
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 0.51" (13 mm) |
| Width | 3.98" (101 mm) |
| Depth | 2.40" (61 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |