Faceplates & Mounting Boxes | Tripp Lite series | N080-SMB1-WH | Single-Gang Surface-Mount Back Box, White, TAA - Deep back box for mounting a wa llplate as part of a raceway system. Ideal for multiple audio/video, voice and E thernet in-wall applications
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Mounting Box |
|---|---|
| UPC | 037332195586 |
| Number of Gangs | 1 |
| Mount Type | Surface Mount |
| Manufacturer Number | N080-SMB1-WH |
| Warranty | More than 25 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | N080-SMB1-WH |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Series | N080 |
| Product Model | N080-SMB1-WH |
| Product Name | Single-Gang Surface-Mount Junction Box, White |
| Marketing Information | The N080-SMB1-WH Single-Gang Surface-Mount Junction Box is perfect for mounting a wallplate to complete multiple audio/video, voice and Ethernet in-wall connections using any type of keystone jack, including Cat5e/6/6a, USB, HDMI, DisplayPort and RCA. Designed to work with mid-sized and standard single-gang wallplates, such as Tripp Lite's N080-Series, this back box is two inches deep. It features raceway cutouts in three different sizes (1 inch, 1.25 inches and 1.75 inches in diameter) on each side, as well as a rectangular knockout on the back. The cover snaps securely to the base with no screws required. Made from durable ABS thermoplastic. White color blends elegantly into any home or office décor for a sleek, professional installation. Includes two mounting screws for easy installation. Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases. |
| Product Type | Mounting Box |
| Technical Information | |
| Number of Gangs | 1 |
| Mount Type | Surface Mount |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material |
|
| Height | 50.39" (1280 mm) |
| Width | 3.15" (80 mm) |
| Depth | 1.97" (50 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |