Monitor Stand | Amer |
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Monitor Stand |
|---|---|
| UPC | 627170100356 |
| Maximum Screen Size Supported | Between 32 and < 34 in |
| Maximum Load Capacity | Between 10 and < 20 kg |
| VESA Mount Standard | 100 x 100, 75 x 75 |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer Number | 2EZSTAND |
| Warranty | 1 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Amer Networks, Inc |
| Manufacturer Part Number | 2EZSTAND |
| Manufacturer Website Address | http://www.amermounts.com |
| Brand Name | Amer |
| Product Name | Dual Articulating Arm Monitor Stand |
| Marketing Information | Versatility meets affordability with the 2EZSTAND. The solid articulating monitor arm featuring 90° tilt, 180° swivel, 360° rotation helps create unrivaled ergonomic experience and productivity. The individual VESA Plate height adjustment is designed to enable dual monitors to be perfectly aligned. When updating the monitors, the detachable VESA plate enables a quick and easy attachment. When placed on the desktop, the solid base of smaller size ensures more work space and stable monitor position at any height. The cable management and tool holder offers a clutter-free look. |
| Product Type | Monitor Stand |
| Technical Information | |
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Screen Size Supported | 32" (812.80 mm) |
| Maximum Load Capacity | 35.27 lb (16000 g) |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Standard |
|
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Desktop |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |