Monitor Stand | Kensington |
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Monitor Stand |
|---|---|
| UPC | 085896557265 |
| Maximum Screen Size Supported | Between 32 and < 34 in |
| Maximum Load Capacity | Between 20 and < 30 kg |
| Manufacturer Number | K55726WW |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K55726WW |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Brand Name | Kensington |
| Product Name | Extra Wide Monitor Stand |
| Marketing Information | Ergonomic Design Designed to improve employee wellness and increase productivity, the stand elevates the monitor to promote a healthy posture and optimize comfort for the eyes, neck and shoulders. Extra Wide Platform Supports larger monitors (up to 32") and provides ample room to store a full-size keyboard, accessories and/or papers underneath for a tidy desktop (storage dimensions: 20.2"x10.2"x4.3"). Solid Steel Base Offers stylish look for the modern office and durable support for monitors, iMac, and all-in-one PC's up to a maximum load of 44 lbs. Simple Setup Provides a one-step process from box to use with no additional tools required. The Kensington Extra Wide Monitor Stand combines a durable and stylish design with the ergonomic benefits of raising your monitor height. The extra wide platform offers an organized working environment with plenty of space underneath to store a full-size keyboard and accessories. The steel base elevates your monitor to an optimal viewing height to promote a healthy posture and increase productivity. An essential monitor riser for modern offices focused on employee wellness. Supports iMac and external monitors up to 32" and 44lbs.
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Monitor Stand |
| Technical Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 32" |
| Maximum Load Capacity | 44 lb (19958.06 g) |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 2.40" (60.96 mm) |
| Width | 25.33" (643.38 mm) |
| Depth | 11.40" (289.56 mm) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |