Monitor Stand | Kensington | SmartFit
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Monitor Stand |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | Between 20 and < 22 in |
| Application/Usage | Computer, Monitor |
| Maximum Load Capacity | Between 10 and < 20 kg |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer Number | K52785WW |
| Warranty | 2 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K52785WW |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Brand Name | Kensington |
| Product Line | SmartFit |
| Product Name | SmartFit Monitor Stand Plus for up to 21" screens |
| Marketing Information | SmartFit® System Allows you to find your ideal setting, with adjustable snap-in risers that provide 3 height options to match to your personal comfort colour using the included hand chart Reduce Eye/Neck Strain By setting your monitor at the proper height that's in line with your eyes, you can lower the chances you will suffer from aches and pain after spending long hours on the computer Desktop Optimization The area underneath the stand is open and can be utilized for accessories storage, allowing you to maximize your desktop space Sturdy Universal Platform The base of the stand is large enough to fit a wide variety of standard and widescreen monitors up to 40 lbs. with a screen size of up to 21 inches
|
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Monitor Stand |
| Technical Information | |
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Screen Size Supported | 21" |
| Maximum Load Capacity | 40 lb (18143.69 g) |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Desktop |
| Width | 11.81" (300 mm) |
| Depth | 9.45" (240 mm) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |