Language
Mounting Bracket | Eaton | ENBRKT
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Mounting Bracket |
|---|---|
| UPC | 037332214447 |
| Device Supported | Wireless Access Point |
| Manufacturer Number | ENBRKT |
| Warranty | 5 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | ENBRKT |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Eaton |
| Product Model | ENBRKT |
| Product Name | Universal Wall Bracket for Wireless Access Point - Right Angle, Steel, White |
| Marketing Information | Durable steel bracket mounts your Wi-Fi access point (WAP) high on a wall to protect it from tampering and provide an optimum signal. Features Universal Wall-Mount Bracket Secures and Organizes Your Wireless Access Point Protect your indoor Wi-Fi access point by mounting it high on a wall or ceiling, away from probing hands. This SmartRack® wall bracket is constructed from heavy-duty cold rolled steel with a durable white powder-coated finish. It's recommended for offices, dorms, hotels, classrooms, small businesses and other indoor areas where you need to keep your WAP secure, organized and out of the way, as well as strengthen a Wi-Fi signal in part of an office. Accommodates a Wide Range of WAPs, Including Cisco and Aruba The ENBRKT fits most access-point bolt patterns and is compatible with Cisco low-profile and universal brackets. It also comes with a T-bar bracket for mounting Aruba and other WAP brands. Hardware is included for equipment installation. An open rear cutout allows easy cable routing and reduces cable clutter. The durable wall bracket comes ready for horizontal or vertical mounting on a wall or ceiling with user-provided hardware. |
| Product Type | Mounting Bracket |
| Product Information | |
| Device Supported | Wireless Access Point |
| Maximum Load Capacity | 10 lb (4535.92 g) |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Steel |
| Height | 2.57" (65.28 mm) |
| Width | 7" (177.80 mm) |
| Depth | 8.58" (217.93 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.65 lb (1202.02 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |