Language
Mounting Bracket | Eaton | ENBRKTCVR
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Mounting Bracket |
|---|---|
| UPC | 037332214454 |
| Device Supported | Wireless Access Point |
| Manufacturer Number | ENBRKTCVR |
| Warranty | 5 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | ENBRKTCVR |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Eaton |
| Product Model | ENBRKTCVR |
| Product Name | Wall Bracket with Cover |
| Marketing Information | Durable steel bracket mounts your Wi-Fi access point (WAP) high on a wall to protect it from tampering and provide an optimum signal. Features Universal Wall-Mount Bracket Secures and Organizes Your Wireless Access Point Protect your indoor Wi-Fi access point by mounting it high on a wall or ceiling, away from probing hands. This SmartRack® wall bracket is constructed from heavy-duty cold rolled steel with a durable white powder-coated finish. It's recommended for offices, dorms, hotels, classrooms, small businesses and other indoor areas where you need to keep your WAP secure, organized and out of the way. Accommodates a Wide Range of WAPs, Including Cisco and Aruba The ENBRKTCVR fits most access-point bolt patterns and is compatible with Cisco low-profile and universal brackets. It also comes with a T-bar bracket for mounting Aruba and other WAP brands. Hardware is included for equipment installation. Open rear and side cutouts allow easy cable routing and reduce cable clutter. The durable wall bracket comes ready for horizontal or vertical mounting on a wall or ceiling with user-provided hardware Locks Securely to Help Prevent Damage, Tampering or Theft This Wi-Fi access point enclosure features a protective steel cover. It locks securely with the included key to protect its contents against theft, tampering, dust and other contaminants. |
| Product Type | Mounting Bracket |
| Product Information | |
| Device Supported | Wireless Access Point |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Cold Rolled Steel |
| Height | 5" (127 mm) |
| Width | 7.37" (187.20 mm) |
| Depth | 9.08" (230.63 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.10 lb (1406.14 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |