Multipurpose Desktop Riser | Amer Mounts |
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | Between 10 and < 20 kg |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer Number | EZRISER36 |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Amer Networks, Inc |
| Manufacturer Part Number | EZRISER36 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amermounts.com |
| Brand Name | Amer Mounts |
| Product Name | Sit & Stand Riser Desk Workstation with Keyboard Tray-Black Finish |
| Marketing Information | EZRISER36 Height Adjustable Sit/Stand Desk Computer Riser, Dual Monitor Capable, 37.4" wide with Keyboard Tray - Black Finish Work sitting or standing at ease. Sit or stand in comfort with smooth height adjustment up to 16.3" above your desk surface with 8 incremental height options . Large worksurface provides enough space for even 2 monitors (37.4W X 24(+2support tabs=24)D X 19.7H max inches) Adjustable height standing desk workstation allows you to work sitting and standing throughout the day. Height adjustment allows a comfortable standing or sitting position. Just squeeze the side handles and go from sitting to standing in seconds.
Convenient grommet hole provided for optional monitor arm mounting. |
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
| Technical Information | |
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Adjustable Stand Height | 16.30" (414.02 mm) |
| Maximum Load Capacity | 33.07 lb (15000 g) |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 19.70" (500.38 mm) |
| Width | 37.40" (949.96 mm) |
| Depth | 24.20" (614.68 mm) |
| Weight (Approximate) | 52.01 lb (23590 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |