Multipurpose Desktop Riser | Tripp Lite series | WorkWise
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
|---|---|
| UPC | 037332205858 |
| Maximum Load Capacity | Between 10 and < 20 kg |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer Number | WWSSD3622 |
| Warranty | 5 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | WWSSD3622 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | WorkWise |
| Product Model | WWSSD3622 |
| Product Name | WorkWise WWSSD3622 Multipurpose Desktop Riser |
| Marketing Information | Tripp Lite's WWSSD3622 WorkWise™ Height-Adjustable Sit-Stand Desktop Workstation allows you to enjoy the benefits of standing for a portion of the day without using your entire work surface. Simply place the WWSSD3622 on a fixed-height desk or table. You can change the height of your monitor and keyboard to improve ergonomics, promote health and increase productivity. Features Adjustable Sit-Stand Workstation for Better Ergonomics
Monitor Platform Supports Most Displays
Extra-Large Keyboard Tray
Convenient Cable Management Reduces Clutter
Package Includes
|
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
| Technical Information | |
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Adjustable Stand Height | 16" (406.40 mm) |
| Maximum Load Capacity | 33 lb (14968.55 g) |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 46.80 lb (21230 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |