Notebook Stand | ACCO | Universal
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Notebook Stand |
|---|---|
| UPC | 085896504245 |
| Maximum Screen Size Supported | Between 16 and < 18 in |
| Maximum Load Capacity | Less than 10 kg |
| Form Factor | Tabletop |
| Manufacturer Number | K50424WW |
| Warranty | 2 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K50424WW |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Brand Name | ACCO |
| Product Line | Universal |
| Product Name | Universal Tabletop Laptop Riser |
| Marketing Information | As accessories add up on the desktop, space becomes a premium, especially when you add a laptop. With the Universal Tabletop Laptop Riser, you can raise your laptop to a comfortable viewing height, while also reducing desktop clutter. Constructed of durable steel and aluminium, this sturdy laptop riser supports any size laptop up to 16". Stepless design means no tools are needed to quickly adjust the height anywhere between 151 to 200mn or the tilt angle from 0° to 45°. Ample storage underneath lets you stow an external keyboard, input devices or other peripherals.
|
| Package Type | Retail |
| Product Type | Notebook Stand |
| Technical Information | |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Adjustable Stand Height | 5.94" (151 mm) |
| Maximum Adjustable Stand Height | 7.87" (200 mm) |
| Maximum Screen Size Supported | 16" |
| Maximum Load Capacity | 17.60 lb (7983.23 g) |
| Tilt Angle | 45° |
| Finishing | Powder Coated |
| Application/Usage | Notebook |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material |
|
| Form Factor | Tabletop |
| Placement Supported | Desk |
| Height | 11" (279.40 mm) |
| Width | 9" (228.60 mm) |
| Depth | 8.30" (210.82 mm) |
| Weight (Approximate) | 5.56 lb (2521.97 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |