Language
Paper Trays & Feeders | Brother | TT4000 | BROTHER OPTIONAL TOWER TRAY STABILIZER 520-SHT
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| UPC | 012502643364 |
|---|---|
| Manufacturer Number | TT4000 |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | TT4000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother.ca |
| Brand Name | Brother |
| Product Model | TT-4000 |
| Product Name | Optional Tower Tray with Stabilizer 520-Sheet Capacity x 4 Trays |
| Marketing Information | Optional tower tray with four 520-sheet capacity trays and a stabilizer with wheels. Maximum capacity based on using 20 lb. paper. Add the TT-4000 to a compatible model for printing mixed paper size documents such as letter / legal, letterhead, and colored paper. The Brother TT-4000 Tower Tray is for use with the Brother HL-EX415DW, HL-EX470W, HL-L6400DW, HL-L6400DWG, HL-L6400DWX, HL-L6415DW, HL-L9310CDW, HL-L9430CDN, HL-L9470CDN, MFC-EX670W, MFC-EX915DW, MFC-L6900DW, MFC-L6900DWG, MFC-L6900DWX, MFC-L9570CDW, MFC-L9630CDN, and MFC-L9670CDN. TC-4100 Tower Tray Connector (sold separately) is required for use with HL-L9310CDW, HL-L9430CDN, HL-L9470CDN, HL-EX470W, MFC-L9570CDW, MFC-L9630CDN, MFC-L9670CDN, and MFC-EX670W. |
| Product Type | Paper Tray |
| Technical Information | |
| Media Capacity | 520 Sheet |
| Total Media Capacity | 2080 |
| Media Size |
|
| Media Type | Plain Paper |
| Physical Characteristics | |
| Height | 28.20" (716.28 mm) |
| Width | 26" (660.40 mm) |
| Depth | 26" (660.40 mm) |
| Weight (Approximate) | 102.70 lb (46583.94 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Brother Printers:
|
| Country of Origin | Vietnam |