Patch Panels | Tripp Lite series | N484-00U | High Density Copper / Fiber Cassette Sleeve, 0U, 1-Cassette Capacity
Progitech DM / Centre Hi-Fi Roberval
Son X Plus (Chibougamau)
Digital Design Inc
ORDIGENI - Electronique et Informatique
Centre d'Ordinateurs S.T.O.
Kalko Technologie Inc
| Product Type | Blank Patch Panel |
|---|---|
| UPC | 037332187253 |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Manufacturer Number | N484-00U |
| Warranty | More than 10 Year |
| Condition | New |
| General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | N484-00U |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | N484-00U |
| Product Name | High Density Copper / Fiber Cassette Sleeve, 0U, 1-Cassette Capacity |
| Marketing Information | Tripp Lite's N484-00U is a compact, 0U chassis that allows you to mount a single High Density Copper / Fiber Cassette on the metal surface of any rack enclosure, cable manager, or other similar structure via the attached magnets. Unlike standard rackmount solutions, the N484-00U allows you to locate a copper / fiber cassette where standard chassis' cannot go, connecting cables at the cable manager where they are being routed through. It's also perfect for adding copper / fiber connectivity where no existing rack infrastructure exists, such as a remote work station, a new build-out, or temporary install locations. Choose amongst a wide array of cassettes ranging from LC and MTP fiber to RJ45 copper. Fiber cassettes come in multiple variations, allowing you to connect and interconnect your 10Gb, 40Gb, and 100/120Gb equipment. In addition, it gives you the flexibility to add as you go, without needing to purchase a 1U chassis when you only need to add one more cassette. |
| Product Type | Blank Patch Panel |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Height | 1.50" (38.10 mm) |
| Width | 4.40" (111.76 mm) |
| Depth | 7.30" (185.42 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |